2024-12-08

Kam se poděl můj sýr v Sýrii?

Zajímavé je chování geopolitckych hráčů Ruska a Íránu v Sýrii. V podstatě bez výstřelu se stáhli pod tlakem syrských povstalců, kteří navíc vystupují "prozápadně" (jakkoli to nejde přes jazyk). Stažením tak jen podpořili postup povstalců a přiblížili pád Asada.

Teď je zajímavé to rozjímání proč. 

Varianta 1 je, že se geopolitická situace změnila - Írán ma své nejistoty okolo Izraele a čisté preventivně se asi nechce vměšovat na více polích, kde už třeba tolik nezíská. Rusko, jakkoli se té myšlence od začátku směju, možná také má co dělat doma na Ukrajině, a tak nemůže machrovat v poušti, kde je to klasická válka kobercový nálet versus místní v díře. Dokud se z nebe sype munice a prostor hlídají moderní radary, vyhrává hegemon, ale jakmile ustane, vylezou místní z děr, a zase pokračují jako před tím. No a tu munici má Rusko teď na Ukrajině.

Varianta 2 vlastně možná i spojená s tou předchozí - zatímco předtím šlo všem o poražení fanatického islámského státu a Asad jakospojenecbyl pragmaticky prostředek, jak uklidnit situaci po porážce IS. Nynější povstalci ale zvolili jinou (chytřejší) rétoriku - hlásí se jako bojovníci za svobodu, a chtějí že bavit se západem. IS kdysi se hlásil jako bojovník za Alláha, který postupně zničí všechny bezvěrce. Zda možná povstalci nyní nakonec budou dělat to samé, nevíme. Ale zatím to opravdu spíš vypadá jako regulérní převrat. Vyšinutá pouštní polo-diktatura se mění v lehce islámštější zatím ne-diktátorský režim. Děje se to bez útoků do dalších států, tak je necháme. Je to jejich poušť.

Varianta 3 - povstalci mysleli hlavou a garantovali, mocnostem, že si po převratu mohou poklidně "vydojit" nerostné suroviny, nebo si zachovají na "dojení" podíl. Sýrie disponuje ropou, plynem, fosfáty, zlatem a dalším. A tak je důležité mluvit s velkými hochy to, aby se toky peněz zachovaly nebo obnovily. Pak se dá tolerovat lecjaké svinstvo. Toto není konspirační teorie, to je veřejně známá realita. I my čerpáme všechnu možnou ropu, a jsme sakra rádi, když je levná. Můžeme pak levně dojet karógem na chalupu, otevřít si Kozla nebo Svijany a mudrovat, jak to v té Sýrii je, a volit motoristy.

Mimo varianty - zajímavý je tady postoj právě Íránu. Ten dlouhodobě podporoval Asada, jakkoli bylo jeho vládnutí kontroverzní. Důvodem spojenectví je tady určitá blízkost, stabilita. Sýrie je tranzitní zemi pro Írán směrem k dalším spojencům a Írán ma zájmy také v syrské těžbě a ekonomice. IS a Írán mohly mít společný zájem v náboženském fanatismu, ale IS nerespektoval ani íránský režim a právě do íránských zájmů v Sýrii dost fušoval. Noví povstalci se tváří jako rozumní hoši, a vypadá to, že s rozumnými hochy se Íránci nějak dohodnou. 

Asad utekl, ale armáda tom ještě nevzdala. Počkejme si tedy, jak to celé dopadne. Paradoxně by to mohlo vést i ke zlepšení situace pro sousedící Evropu formou jistého uklidnění v době, kdy pnutí panuje na mnoha frontách.

Žádné komentáře:

Okomentovat