2025-02-14

Poplatek a trest

Debata o zvýšení poplatků za veřejnoprávní média je zajímavý bizár. Zvláště slyšet zase kvičet Babiše, jak zachrání lidem 25 korun, když za dva roky v Bruselu podepíše nějaký pakt o zelenání elektřiny, a každý v tom zahučí o stokoruny až tisíce měsíčně, prostě je bizarní.

Ta debata je ale hlubší. 

Vzývaný nestranný a kvalitní veřejnoprávní obsah. Tady budu jen tak blábolit, protože na to má každý svůj názor. Co mne ale štve, když někdo veřejnoprávní média hájí jako kvalitní nebo nestranná. Nejsou ani jedno. Co se žurnalistiky týká, redaktoři se snaží tvářit moudře, ale jejich srdíčko bije většinou jen na jednu stranu. To podpoří tím, že si pozvou experta s mnoha tituly, který už často říká jenom, co si myslí, nebo cítí, protože pokud třeba celý život studujete na univerzitě palestinskou kulturu, tak toho o tom etniku víte hodně, ale neznamená to, že rozumíte tomu, jak to momentálně vypadá v Gaze. Nicméně vaší hlavní kvalifikací je v tu chvíli to, že řeknete, že si myslíte, že jeden či druhý ve sporu je špatný, aby to nemusel říct redaktor ČT, který s "odborníkem" mlčky souzní. Tím jsou většinou vyšachováni ti, kteří říkají nepříjemnou pravdu, ale "obec odborníků" je nemá ráda. Tady narážím na fakt, že stát tlačí financování poplatkem, aby média nebyla závislá na rozpočtu, a tím pádem nebyla ovlivnitelná státem. Jak jsem ale psal výše, veřejnoprávní média mají své srdíčko, a to není nestranné. Tudíž ale mohou být klidně financována z rozpočtu. Tak jsme si zaplkali a pojďme na to seriózní.

Peníze ztrácí hodnotu, takže ano, veřejnoprávní média jsou při nezměněných poplatcích podfinancována. 

Co mi tady vadí, je ta forma povinného "poplatku". Řeknete, že Netflix si lidi taky platí. Jenže když jej platit přestanou, tak jim přestane fungovat. V případě České televize nastoupí vymáhací mašinérie, člověk bude nazýván zlodějem, následuje soud, odprodej soukromým vymahacím žralokům, exekuce, krach apod. Potřebujeme takový monsterstroj kvůli koukání na televizi? Jak touto neomaleností moderního levicového státu utrpí lidská důstojnost? A kolik ty procesy stojí? Představte si, že i když nemáte doma jedinou televizi, a za sledování online pořadů poctivě platíte, stejně vám přijde dopis, který vás bude obviňovat z neplatičství a porušování zákona či vyhlášky, s výhrůžkami, co vše se stane. Chápete, jak je to už jenom svou tonalitou ponižující? Zažil jsem to totiž u Rozhlasu. Poctivě ho platím, protože musím, ale nějaké stěhování způsobilo, že mi přišla tahle kouzelná výhrůžka, proti které se musíte hájit jako školáček: Soudružko učitelko Srdíčková, ale já jsem to okno nerozbil. A v tu chvíli se mi chtělo říct: veřejnoprávní média všech zemí, běžte si s tímhle komoušským způsobem na***t! Přitom řešení by bylo jednoduché. Když už chceme dofouknout stát, zvyšme daně a větší kousek dejme veřejnoprávním médiím.

Vracím se tedy k otázce formy. Opravdu by měli veřejnoprávní parádu platit všichni plošně formou individuálního poplatku? Pokud je ČT a Rozhlas tak kvalitní, a lidi je tak rádi poslouchají, nešlo by udělat buď "tržně" platbu a la Netflix (platím, abych mohl poslouchat) a nebo naopak neotravovat lidi poplatkem, ale  "komunisticky" zvýšit daně všem a dát médiím víc přímo z rozpočtu? 

Jíst Tatranku

Dneska čistili garáže. Jako poslušný občan jsem vyparkoval auto na ulici, aby mi pod ním mohli uklidit marast. Venku ale pršosněžilo, takže na auto se přilepila hromada špinavého marastu. Odpoledne jsem zaparkoval zpátky do garáže a všechna ta špína okamžitě začala stékat na vyčištěné parkovací místo. 

Je to jak čistit si zuby a přitom jíst Tatranku.

2025-02-13

Pulps

Měl jsem tu čest vidět představení moderního tance Pulps od 420people. A moc rád bych se podělil o dojmy, protože takovou nádheru už jsem dlouho nezažil. Tři body:

Jedna: Tanec. Nádherně vyjádřené různé fáze vztahu dvou partnerů. Stručně, jasné, jiskrné, a přitom bez pomocných gest, slov nebo výplní. Tolik emocí v pohybu. Paráda.

Dva: Kostýmy. Obě "těla" byla nádherná, takže by dobře vypadala a v pytli od brambor, ale tady kostým ještě vypíchl krásu celého představení. Kouzelná látka, využita na mnoho způsobů.

Tři: Hudba. Tady živá od Václava Havelky z Please the trees. Muzikant secvičený s tanečníky je vždy velký bonus, který do celé sestavy vnáší ještě víc života, a ačkoli bych si tuto sestavu neposlechl v autě, jako sítě specific měla velké kouzlo.

A jako bonus hromada džusu.

Takže neváhejte a kupujte Pulps, dokud jsou.

2025-02-07

Lego nad zlato

Hodně zajímavá je cenotvorba u Lega. Máme sety, které jsou na hraní pro děti, a pak sety sběratelské. Sběratelské mají tématiku nějakého filmu, jsou remakem setu z osmdesátých nebo devadesátých let nebo jsou jen opulentně krásné. Zpravidla nové ve slevě stojí přes 4 tisíce, ale jsou i kusy s oficiální cenovkou 15 tisíc a víc.

Taky se rozmáhá trend Lego jako investice. Psal jsem tu o tom před časem s určitou skepsi ohledně prostorových nároků takové investice, ale Lego tomu jde svou politikou naproti, pravidelně to řeší manažeři na LinkedIn a nyní to začíná mít dopad i do cenotvorby obchodů.

Například set Pevnost Eldorádo. Tento ikonický set vznikl, když mi bylo asi sedm, a byl sestrou ještě více ikonické pirátské lodi Black Seas Barracuda. Její remake už jsme doma měli a prodali. Byl opravdu krásný, měl v sobě mnoho nápadů a příběhů, a bylo na něm vidět s jakou láskou a péčí vznikl. Kupovali jsme jej ve výprodeji a pár měsíců po ukončení prodeje už šel pryč se značnou přirážkou.

Teď máme doma zmíněný remake vojenské pevnosti kdesi v Karibiku. Je to hezoučké, s mnoha roztomilými detaily, ale ta krása velké lodi tomu chybí. Nicméně v české sklenici vody už to začalo vřít a je vidět, že na Lego jako investici naskočila i cenotvorba obchodů. Těch českých. Například Alza stavebnici před rokem prodávala za 4400,-. Kolem skončení prodeje už stála přes šest tisíc a nyní ji má za více než osm. Přitom normální dřív bylo, že na Alze stavebnice kolem konce prodeje došly a prodávaly se za nízkou cenu. Je tu ale nová politika - naskladníme a poslední kusy prodáme za dvojnásobek. Také statistika průměrné ceny na Heurece trend krásně ilustruje. Graf se "vrtá do stropu". A bazos.cz už také prodává za 7 tisíc a podobně. Když lidem na bazosi napíšete, že dáte 4400,-, uráží se a dokonce vám nadávají.

Jenže to by tu nesmělo být Polsko a Německo. Bolek, Lilek a Fritz. Odtud si můžete nechat stavebnici poslat stále za doporučenou cenu kolem pěti tisíc. A to jsme udělali. Navíc tam pořád za tu cenu je, i když Alza nabízí přes osm a bazaristé se tomu blíží. 

Co tím chci říct? Asi celkem nic. Jenom to dokresluje, že tu máme drahé a nekvalitní potraviny, protože se sami šidíme. Nemůže za to Babiš, ani zlé řetězce, ale česká povaha. 

Ti bazaristé to za tu cenu totiž prodají - slevu samozřejmě dají, ale ne tak velkou, jak jsem pokusně žádal. Prodají to místo za sedm třeba za šest tisíc. I tak vydělají na krabici třeba tisícovku - stačí, když to koupí v Polsku, a prodají v Praze. Shrnu-li to: Je zajímavé, jak rychle se vytvořil tento minitrh, a ještě zajímavější je, jak rychle nabral českou bizarní podobu.

A ještě jedno poučení l: Ne vždy ten trh funguje veleúspěšně. Prodal jsem takto už nesmírné množství zanovniho Lega. Jak říkám, neberu to jako investici - máme to s dětmi na hraní. Ale i tak to dává hezký obrázek, že ne všechny sety se povedly. Zatímco pirátská loď šla raketové nahoru a rok po skončení prodeje se prodávala za dvojnásobek, jiné sety naberou po skončení prodeje třeba pár set hodnoty a u toho zůstanou. A asi až čas je prověří. Ne všude ten sentiment funguje stejně. U pevnosti to bude podobné. Který kluk by si rád hrál na vojáky, když může být pirát, útočit a loupit? Protože v armádě mají sice krásné lodě a pevnosti, ale vlastně vás celou dobu buzerují v legrační uniformě, a navíc vojáci bývají v pirátských příbězích vykreslováni jako hlupáci nebo jako takoví "by-standers". Hádám tedy, že pevnost půjde pryč lehce pod nákupní cenou. Faktorem zvyšující cenu jsou: krása a opulentnost, spojení se zajímavým příběhem, sláva původního vzoru, minifigurky a speciální dílky a velikost - jak řečeno, od 4 tisíc nahoru se cena zvyšuje rychleji, než třeba u modelu auta za pouhé 3 tisíce, jakkoli je povedený.

2025-02-03

Nudný Kulaťák?

Krásná architektura neroste všude na stromech. Můžeme se i tom přesvědčit v případě pražského Kulaťáku - tedy Vítězného náměstí. Náměstí samotné byl impozantní projekt, který se řídil pravidly tehdejší doby. Budovy, které na něm byly postaveny, byly ale vlastně pouze velkolepé, nebo velké, ale jinak celkem nudné, bez větší míry nápadu.

Pak přišla velká hospodářská krize a chybějící stavby směrem k univerzitě nikdy nebyly započaty. Z náměstí se stalo nedostavěné náměstí, a z toho zase první kruhový objezd v Praze, který jinak ne moc kulatému místu vtiskl název Kulaťák, a urbanistické dílo, které mělo být dominantou celých jinak překrásných Dejvic, vlastně upadlo do určité šedi.

Abych se vrátil o odstavec zpět, Kulaťák je spíše významný urbanistický počin, ale architektonický nikoli. 

Také existující a plánovaná dostavba navazuje vlastně v odpovídajícím stylu: "Postavíme sklobetoňáky tak velké, jak nám to dovolí, a víc ani ň". Svým způsobem to navazuje na styl pragmatismu předchozí výstavby. Ani nezklame, ani nepotěší. Viz. třeba zde. Takže něco špatně? Možná trochu.

Autor náměstí, architekt Antonín Engel, měl totiž v plánu, že část otočená k univerzitě bude jakási brána a dominanta, a to se bohužel nekoná. Prostě jen další sklo a beton v okázale masivním podání.

Nad náměstím také visí i myšlenka jeho revitalizace a "humanizace", aby fungovalo víc jako park a náměstí. Jejím hlavním motivem je odstranění tramvají, resp. jejich přesun na pulku obvodu náměstí, blízko k administrativním budovám. Dále pak zmizí autobusák. Kruhový objezd zůstane, jen doprostřed přibudou stromy. Myšlenka obrazově krásná, Engela vlastně oslavující. Jen co uděláme s těmi proudy aut, tramvají a autobusů? Ať se zvolí jakékoli uspořádání, pořád to asi nebude úplně klidně místečko, kam bych si šel na piknik. A protože stavět obchvat náměstí podél kasáren je v plánu, ale bez pevného data, polidštění bude opravdu jen na pohled. 
Abych zakončil chválou, pořád platí, že Vítězné náměstí a Dejvice celé jsou významný urbanistický počin, který má možná svou vzletností obdobu pouze v Hradci Králové, Zlíně nebo později v Porubě či Havířově, ale v Praze rozhodně vyčnívá. Urbanismus takového formátu dnes chybí. Světlou výjimku vidím u soukromé zástavby v oblasti Smíchovského nádraží, která vypadá, že má pokoru, ambici, ale také hlavu a patu. Ale tam zrovna dominanta typu náměstí navržena není (pominu-li parky). A na dokončení Vítězného náměstí se těším. Možná i právě proto, že sice dobu nepřekoná, ale nebude ani o nic horší, než architekt Engel plánoval.

2025-01-26

Gesto

Halelujah. Hailující Musk otřásá sociálními sítěmi - znechucení jsou především příznivci Demokratů a nepřátele Trumpa. Ale opět - jaký je kontext? Musk (snad) nikdy neprojevil adoraci vůči nacistickému Německu 30. let, ani nenavádí ke genocidě.
Každé zvednutí nebo vystřelení ruky tedy v roce 2025 už nemusí souviset se snahou obnovit hitlerovský nacismus. A to ani přesto, že podporuje v Německu AfD. Protože ani AfD nechce obnovit hitlerovské Německo a genocidu, jakkoli to může být dost cáklá strana. Dokonce ani to, že Musk spolu s Trumpem vzývá určitou nadřazenost Američanů, nemusí znamenat, že by to jakkoli spojoval s hitlerovskou německou symbolikou, protože nadřazenost oni jasné podávají jako nepřestal hájit zájmy vlastní země. Tak mu ten nacismus pořád nepřičítejme.

A ani podnikatelský génius nemusí mít každé gesto provedené v euforii promyšlené. Když jdou lidi na taneční zábavu, vystřelí tam spontánně ruku mnohokrát a přesto je nikdo nenazývá sešlostí Gestapa. 

Všichni víme, že hitlerovské Německo bylo svinstvo. Ale to neznamená, že s tím musíme spojovat každé zvednutí ruky v roce 2025.

A příznivci Demokratů v Česku, najednou na LinkedIn demonstrativně prohlašují, že jdou prodat svou Teslu, protože Muskovým chováním ztratila příběh. Jaký příběh? Je to přece dopravní prostředek, který pěkné akceleruje a nekouří, a má otravně futuristické ovládání. Kvůli tomu si ji přece kupuji. Ne kvůli Muskovi. A zbavují se jí, protože skončil operák, a našel jsem auto, které líp plní svou funkci.

Tím se mi tedy zdá, že je to opět umělé očerňování názorového oponenta těmi, kteří se skrývají za havlovskou pravdu a lásku, a podobné zkratky by si proto mohli odpustit, protože nejsou v duchu Havla. A věcně, AfD má v Německu rostoucí váhu, protože prosazuje témata, která jsou pro chudší lidi důležité - soustředění se na domácí ekonomiku, která je živí (většinou prumysl a zemědělství - takové svinstvo, že?), omezení vzletnych aktivit, které odsávají peníze, tedy i omezení angažmá v EU a Green Dealu, jasné a výrazné omezení imigrace, která je v určité míře zdravá, ale tato určitá míra byla překročena. Legitimní názory, na které mají voliči právo, nic o spiknutí Židů. A k tomu to bohužel AfD a podobní většinou balí do šaškovského stylu. Abyste oslovili zemědělce v meklenburské horní dolní, potřebujete stejně jako v USA nebo Česku excitovaný šaškovský styl. Trump už to pochopil, Babiš taky. A vyhrávají. A nepotřebují k tomu hailovat nebo vzývat Hitlera. Tak jim to prosím nepřišívejme, a zkusme se raději zamyslet nad tím, co můžeme nabídnout občanům z horní dolní, protože jich je hodně a i oni vaše volby zase rozhodnou. Měli jsme Babiše, měli jsme Zemana, a pořád to nechápeme, pořád očerňujeme a promlouváme, místo abychom se soustředili na ty, co je volí.

Když většina lidí v zemi něco chce, nemůžete jim servírovat to, co nechcou, protože oni vám to prostě nekúpí. Kúpí zase to, co chcou. 

Druhá věc je samozřejmě lidová tvořivost. Díky gestu Elona Muska vznikl bezpočet vtipů, nápadů, a glos, které baví. A to možná nechme jako tu pozitivní tečku. Konec dobrý, všechno dobré.

2025-01-18

Kryptochaos



Investiční odborníky na kryptoměny musíte milovat. Vždycky víceméně říkají opak toho, co se stane. Vždycky pro to mají racionální argumenty a chce se vám jim věřit. A vždycky posléze,.když se stane ten opak, jiní odborníci najdou argumenty, proč se to stalo.

Všichni přitom tak nějak tušíme, že kryptoměny nejsou seriózní investice, pokud neumíte reagovat na okamžité výkyvy. 

Loni trh rostl a padal. Dařilo se na tom surfovat, takže máme kus kryptoauta, kryptozáchoda a jeli jsme na kryptodovolenou. Kdybych se choval dokonale, mohl jsem na tom vydělat řádově (bez přehánění) více. Stejně tak ale je další velký kus auta akciový. Thanks, uncle Donald.

Teď mám zainvestováno, a jsme v plusu, ale protože všichni předvídají mocný růst, z nějakého důvodu nastane po inauguraci Trumpa dost možná velký pád, a já budu roky v mínusu. Proto jsem investoval jen půlku, co předtím.

Je to prostě takové investorské placebo a trochu gambling. Věštění z kávové sedliny.

2025-01-12

Kamery

Červenohorské sedlo bude měřené. Viz. zde. Tahle silnice, jak si ji pamatuji, byla jedna z těch zábavných. Široká, hladká, přehledná. Byla radost ji projet v tempu. 

Podobné silnice máme i jinde - např. mezi Zábřehem a Jablonném nad Orlicí, přes Bukovou horu. Silnice, které vykouzlí řidičský úsměv, a občas někoho zabíjí.

A trochu si myslím, že se blíží čas, kdy bude kompletně celá doprava rychlostně měřená. Technologie na to máme, ani není potřeba složitě montovat kamery. Každý máme u sebe bonz-telefon a moderní auta tablety na kolech by šly snadno softwarově upravit, aby na své majitele donášely. Stačí změnit zákon a připravit databázi a proces na trestání řidičů.

Ale chápu, tohle je dilema. Kdo jezdí rychle, zvyšuje neúměrně pravděpodobnost, že sobě nebo jiným ublíží. A vlastně není žádná omluva říkat, že závodím odpovědně, mám zkušenosti, nebo znám dobře svůj vůz. Když se pak nehoda stane, je i zkušený závodník překvapený, a najednou někomu dluží život nebo celoživotní následky.

Na druhou stranu, doba, kdy vás přejíždějící borci vytlačovali na krajnici, protože naproti jela auta, je už taky dávno pryč. Řízení je bezpečnější, i silniční závodníci se chovají slušněji. Více nehod je, protože je více aut, více lidí jezdí. A pocit ohrožení mám spíše z neomalenosti nebo nepozornosti - někdo nedá blinkr a málem se do mne "zařadí" a tak. Nebo jede permanentně pomalu v levém pruhu a nutí tak desítky řidičů podjíždět a porušovat pravidla. To bohužel policie ani algoritmus neřeší.

Tady mi ale z principu nahàlánu hrůzu, že se blíží doba, kdy se pošťourám v uchu, trochu přitom omylem šlápnu na plyn, a přijde mi do datovky uhradte 400kč, jinak začneme správní řízení. Doba neustálého sledování.

Od toho je už jenom krůček k dalšímu digitálnímu šmírování. Jazykové modely umělé inteligence jsou stále lepší, a možná pak nebude daleko od toho, aby někdo digitálně sledoval, jestli naše huba nedělá přestupky. Jako v tom filmu z budoucnosti. Zanadáváte si, nebo řeknete vtip o židech, a už vám přijde do datovky uhraďte 400kč, jinak začneme správní řízení. 

Stát nás bude chránit před námi. Ukazovat nám správné mantinely ve všech oblastech, kam digitální oko dohlédne. A že dohlédne. Červenohorském sedlem to začíná, sociálním skóre jako v Číně to končí. To je ten háček, větší než samo závodění. A je otázka, kdy je ta hranice - kdy už se máme šmírování bránit, a kdy je to ještě oprávněné v zájmu vyššího dobra.

Ještě jeden vtip na konec: můj telefon auto-opravil "umělá" inteligence na "umrlá" inteligence. Nevím proč - možná už se mnou laškuje, protože ví, že píšu tento post.

2025-01-11

Elektrika pro oko



Nedávno byla odhalena Mazda 6e. Elektromobil od Mazdy, která jinak spíše hledá třetí cesty. Co je na něm zajímavé, je silueta, nebo typ vozidla. Ačkoli má pod podlahou baterii, jedná se o v podstatě o klasický sedan, který zdatně maskuje "elektromobilní medvídkovitost". Dalo by se hovořit o kráse. A díky tomu, že má náznak chladiče a stylové vychází z předchozí generace Mazdy 6, se vlastně jedná o velmi konzervativní vůz. Podle fotek má navíc velmi zdařilý interiér, který opět téměř vybízí k posezení. Uvidíme jízdní dojmy - tuto Mazdu si rád projedu. S ní by lehce vynucený přechod na elektromobilitu snad nemusel jednou být tak nepříjemný.

V tomto světle působí Audi A6 etron otravně futuristicky. Pořád je to ale vzhledově elektromobil, se kterým bych mohl jezdit, kdybych pro to měl podmínky. A plnou peněženku. Ano, není to klasická A6, dlouhá rozšlápná trepka, ale už to není ani hřmotný boubeláček. Baterka je tam vidět, auto má "břicho", ale v tmavé barvě je dobře skrytá. A existuje ve verzi kombi.

Teď ještě jak to pojede. Samozřejmě to bude Audi, takže ticho a komfort. Hezčí je ale interiér mazdy.

Zajímavý je ovšem dojezd, který u placatých elektromobilů býval nízký, snad s výjimkou Tesla S. Mazda i Audi mají jedno společné - pouze rozumná (= ne zbytečně vysoká) dynamika s cílem maximalizovat užitečnost a dojezd. Tím se dostávají k hodnotám benzínových aut.

"Zprava" o Covidu?

Letos v létě jsem tu psal o zenekovém tichu a covidových Dušínech (zde). Screw them. Reflexe pokračuje. Americký Kongres zveřejnil cosi jako závěrečnou zprávu o Covidu (zde post a zpráva), a je to taková instantní bouřka ve sklenici vody. Pokud chcete české skandální shrnutí, tak třeba zde.

Opět, než budeme bouřit a odsuzovat, nadechněme se a počítejte do deseti. Existují na to totiž bohužel zase dva pohledy. Čtenáři z techničtějších univerzit jistě řeknou, že jen absolvent humanitních věd pořád žvaní o dvou pohledech, a že pohled je z vědeckého hlediska jeden, jenom jsme ho nepoznali. Ano, i to je příjemná a pohodlná interpretace. Takže dva pohledy. 

První pohled říká, že v podstatě skoro všechny koordinanty, které jsme v Covidu uznávali, byly mylné. Ne úplně, ale lehce. Někde se jednalo o vědomé ohýbání reality, abychom se s tím svinstvem rychle vypořádali, jinde jsme prostě moc nevěděli, tak jsme si tipli, a tvářili se, že přesně tak a jen tak to musí být. Tomu se říká leadership. Týká se to roušek, odstupů, testů, karantén, i očkování. Tento pohled je šokující. Zároveň je zajímavé, že se o zprávě v Evropě opět mlčí, a není divu proč, protože tu pořád vládnou liberálové, kteří ta rozhodnutí dělali, a Komisí pořád předsedá Uršula, která se za Covid jednou možná bude obracet v pekle. Ale znovu: ano, na tato slova jsme my názorové uprostřed čekali, ale je potřeba mít k tehdejšímu vedení určitý respekt, protože to nebyla snadná situace. Politici z principu nejsou odborníci na podobné situace, a histerie vyváženým rozhodnutím také nepomáhá. Lid chtěl uklidnění, chtěl radikální a sebejisté kroky a dostal je. 

Druhý pohled říká, že nevíme, jestli ta zpráva vůbec existuje. Jednak na internetu můžete vytvořit jakoukoli webovku, chatem GPT vám vygeneruji za chvíli podobný realistický dokument. Pokud jste podobní hloupí chasníci jako já, nemáte šanci říct, co je a není pravda. Navíc tuto zprávu údajně napsal Republikánem vedený výbor, a to je trochu, jako byste zprávu o Covidu nechali v Česku napsat Institut Václava Klause. Napíše tendenční politickou svobodomyslnou blbost. Bude pod tím podepsaný Hájek a ještě nějaký druhý fámulus, a prostě to někoho chytne u srdíčka a někoho ne. Protože stejně jako liberálové, také konzervativci do toho dávají srdíčko, jen je to jiné srdíčko, než to jakoby čestné havlovské. Ten Republikán / Klaus má tendenci více odsuzovat establishment, než je zdrávo, protože establishment byl v době Covidu liberální. V korporaci se tomu úkazu "not invented here", a lze s tím poměrně úspěšně pracovat, ale v politice se to neřeší. Jinak řečeno: ta zpráva nemusí existovat, a pokud existuje, nemusí být výsledkem opravdového profesionálního  vyšetřování, ale pouze politickým pamfletem.

Takže než odsoudíte celý svět za chování v Covidu, a to já bych od srdce rád udělal (fakt, ulevilo by se mi), udělejte krok zpět. Po bitvě je každý generálem, i strůjci zla mají tendenci zapomínat a zjednodušovat, až být zpětně žoviální, ale podobných zpráv ještě vznikne hodně, a budeme je muset číst a revidovat opatrně, abychom zase každého covidoveho Dušína veřejně nevěšeli za krk na lampu. Byli bychom zvířata, a nemáme dost lamp.