Ta debata je ale hlubší.
Vzývaný nestranný a kvalitní veřejnoprávní obsah. Tady budu jen tak blábolit, protože na to má každý svůj názor. Co mne ale štve, když někdo veřejnoprávní média hájí jako kvalitní nebo nestranná. Nejsou ani jedno. Co se žurnalistiky týká, redaktoři se snaží tvářit moudře, ale jejich srdíčko bije většinou jen na jednu stranu. To podpoří tím, že si pozvou experta s mnoha tituly, který už často říká jenom, co si myslí, nebo cítí, protože pokud třeba celý život studujete na univerzitě palestinskou kulturu, tak toho o tom etniku víte hodně, ale neznamená to, že rozumíte tomu, jak to momentálně vypadá v Gaze. Nicméně vaší hlavní kvalifikací je v tu chvíli to, že řeknete, že si myslíte, že jeden či druhý ve sporu je špatný, aby to nemusel říct redaktor ČT, který s "odborníkem" mlčky souzní. Tím jsou většinou vyšachováni ti, kteří říkají nepříjemnou pravdu, ale "obec odborníků" je nemá ráda. Tady narážím na fakt, že stát tlačí financování poplatkem, aby média nebyla závislá na rozpočtu, a tím pádem nebyla ovlivnitelná státem. Jak jsem ale psal výše, veřejnoprávní média mají své srdíčko, a to není nestranné. Tudíž ale mohou být klidně financována z rozpočtu. Tak jsme si zaplkali a pojďme na to seriózní.
Peníze ztrácí hodnotu, takže ano, veřejnoprávní média jsou při nezměněných poplatcích podfinancována.
Co mi tady vadí, je ta forma povinného "poplatku". Řeknete, že Netflix si lidi taky platí. Jenže když jej platit přestanou, tak jim přestane fungovat. V případě České televize nastoupí vymáhací mašinérie, člověk bude nazýván zlodějem, následuje soud, odprodej soukromým vymahacím žralokům, exekuce, krach apod. Potřebujeme takový monsterstroj kvůli koukání na televizi? Jak touto neomaleností moderního levicového státu utrpí lidská důstojnost? A kolik ty procesy stojí? Představte si, že i když nemáte doma jedinou televizi, a za sledování online pořadů poctivě platíte, stejně vám přijde dopis, který vás bude obviňovat z neplatičství a porušování zákona či vyhlášky, s výhrůžkami, co vše se stane. Chápete, jak je to už jenom svou tonalitou ponižující? Zažil jsem to totiž u Rozhlasu. Poctivě ho platím, protože musím, ale nějaké stěhování způsobilo, že mi přišla tahle kouzelná výhrůžka, proti které se musíte hájit jako školáček: Soudružko učitelko Srdíčková, ale já jsem to okno nerozbil. A v tu chvíli se mi chtělo říct: veřejnoprávní média všech zemí, běžte si s tímhle komoušským způsobem na***t! Přitom řešení by bylo jednoduché. Když už chceme dofouknout stát, zvyšme daně a větší kousek dejme veřejnoprávním médiím.
Vracím se tedy k otázce formy. Opravdu by měli veřejnoprávní parádu platit všichni plošně formou individuálního poplatku? Pokud je ČT a Rozhlas tak kvalitní, a lidi je tak rádi poslouchají, nešlo by udělat buď "tržně" platbu a la Netflix (platím, abych mohl poslouchat) a nebo naopak neotravovat lidi poplatkem, ale "komunisticky" zvýšit daně všem a dát médiím víc přímo z rozpočtu?