2012-02-18

I love Russia

Cítím se v Rusku blbě.

Stačí, aby se otevřela dveře letadla ČSA, letuška se naposledy usmála a česky pozdravila a už se začnu cítit blbě. A cítím se blbě zase až do chvíle, než překročím práh českého nebo jiného ne-ruského letadla. Začne to už tím, že za dveřmi hned stojí dva nakynutí ksichti v beranicích. nejsou to policajti, nejsou to celníci, ani ochranka. prostě tam stojí, mají "nějakou uniformu", tváří se nepříjemně a důležitě.

Bylo by na delší analýzu, proč tomu tak je. První nápad by byl, že maminčin chlapeček se bojí jezdit sám do zahraničí. Proč se ale tedy cítím dobře v Rakousku, Německu, Slovinsku, Bosně, Itálii,... Rumunsku? Možná jsou to ty bukvy (písmo), které ta země používá. Jenže Republika Srbska v Bosně je používá taky a je to tam "nijaké" nebo prostě "fajn". pravděpodobnější bude, že od rodičů až po všechny filmy do nás hustili, že Rusové jsou "záporňáci".

Myslím, že to není ani písmo, ani předsudky. Prostě jsem vyrůstal ve středoevropské kolíbce. Všude, kam sahalo Rakousko-Uhersko jsou stopy střední Evropy. Německo je zase "echt" střední Evropa sama. Možná kdybych zkusil pracovat měsíc v USA nebo v Africe, budu se cítit podobně. Možná si musím zvětšit rádius, a pak začnu mít Rusko rád.

Možná jsou tam nepříjemní lidé. Všude uniformy, říkají vám, kam jít a kam nejít, ačkoli to nemá žádný smysl...(a pak vás živě napadá text Rage Against the Machine "Fuck you I won't do what you tell me). všichni mají ten svůj hrozný pokerface (jooo kdyby se aspoň tvářili pitoreskně nakvašeně - jako my Češi). Možná protože na ulicích Moskvy není nikdo opilý, nikdo se nesměje a nenadává nahlas. Možná kvůli tomu, jak je všechno velké, a jak ten, co to plánoval, zapomněl myslet na lidi. Možná protože za úplně hrozné služby musíte platit tolik, co za kvalitní služby v Německu -dáte 300 Euro za noc v hotelu mezinárodního řetězce, který v Německu stojí 140 EUR, ale dají vám pokoj, kde je 5 nad nulou. Možná protože tu chybí cokoli malého a milého.

Jsem zvědavý na Novgorod. Bude jiný?

Žádné komentáře: