2018-06-23

Ekonomika espressa

Právě jsem si udělal kávu z opraveného kávovaru. Oprava stála necelé tři tisíce. Napadá mne - není to už nějak drahé, celý tenhle provoz? Říká se, že u Nespressa je levný kávovar a drahá káva. U Espressa je to prý opačně - drahý kávovar a levný provoz.

Jaká je tedy reálně ekonomika espressa?

Vezměme, že mám kávovar za 16 tisíc (skutečnou cenu si nepamatuji - kupoval jsem ho před devíti lety). Ten podle počítadla uvařil 3850 káv. Zde se zastavím - to kupodivu není mnoho. 1,2 kávy denně. Jenže ta mašina rok a půl stála nevyužitá, po dobu rekonstrukce bytu a další 2 roky jsem k tomu pracoval jako konzultant, takže doma jsem byl jen o víkendu a ještě sporadicky. Většinu se tedy navařil v posledních čtyřech letech. To už vychází na méně ostudné dvě kávy denně. 

Štít je očištěn, pokračujme. Rozpustím-li kupní cenu, vycházelo by to na 4,10 Kč za šálek. Vezmu-li, že Lavazza 250g stojí 150 Kč, a na jedno presso padne 9 gramů kávy (věřme, že mlýnek to bere správně), připravím z balení 27,8 káv a jedna mne vyjde na 5,40 Kč. 

To je 9,50 Kč na šálek.

Jenže člověk si rád dá lepší kávu, čerstvou z pražírny a ta stojí na šálek třeba dvojnásobek. Řekněme, že jsem za dvojnásobek uvařil půlku káv. A to už jsme na průměrných 12,20 Kč za šálek.

No a teď ten kávovar. Přidejme opravy. 2x tlačítko za 1200,-, 1x spařovací jednotka za 4000,-, 1x mlýnek a část rozvodů za 2900,- a 1x recovery po roce a půl nepoužívání za 1500,- To je navíc celkem 10800,- Opravy přidají ještě celých 2,80 Kč na šálek.

To jsme někde na 15 Kč za kávu. To je podstatně víc než Nespresso.

Mrzuté? Ani ne. Je to za (troufám si říct) lepší kvalitu kávy. A je to pořád méně než v kávárně - i když kvalita je kolísavá a vždy horší než v opravdu dobrých kavárnách.

Žádné komentáře: