2010-10-31

Nokia 5230 - uživatelské dojmy

Jak mne na začátku Nokia 5230 příjemně překvapila poměrem cena / výkon (za 4000,- telefon / 16GB přehrávač formátů mp3, aac a wma / navigace s držákem do auta), začínají po delším používání na povrch vystupovat nevýhody v oblasti výkonu.

Především je to Symbian a celkové řešení, které není připravené na komunikac přes dotykový displej. Není chvilky, kdy by vám telefon nedával najevo, že byl vytvořen pro ovládání joystickem, rollerem nebo klávesami.

Ačkoli pro některé funkce Nokia přidala dvě velká dotyková tlačítka na kraj obrazovky, vše ostatní známé již z Nokia N95 zůstalo v klasické podobě, takže např. profil měníte dotykem na titěrný nápis s indikací aktivního profilu, který navíc nevypadá a nechová se jako tlačítko. Jiná tlačítka pak vůbec nejsou vidět - např. správce připojení aktivujete dotykem do oblasti, kde NIC není!  Nokia by udělala lépe, kdyby některé věci na displeji nechala zcela neaktivní (na dotyk nereagují) a skryla je do nějakého podmenu.

Rovněž psaní na klávesnici je dělané na dotyk malého ostrého předmětu, jímž poměrně nepřesné trsátko rozhodně není. Psát rychle prsty je zhola nemožné, neboť řešení klávesnice nalezlo jasnou převahu v množství tlačítek nad jejich praktičností. Místo systému shift a alt GR tak máte více kláves k dotyku, ale zato se do nich špatně trefuje.

O ergonomii aplikací nemluvě. Někde by člověk okamžitě čekal dialog na psaní (vyhledávání v seznamu), jinde by zase očekával, že se budou aplikace se stejnou funkcí chovat stejně (e-mail a SMS).

Také kalendář nekomunikuje s aktivní plochou - u striktně nebusiness telefonu to zní logicky, ale je to škoda, protože pak téměř neplní svou funkci při ukládání poznámek a úkolů, která byla u N95 nebo E72 velmi prakticky řešená.

Těžko můžu něco vytknout 2Mpix foťáku. Měl jsem Nokii s 5Mpix Carl Zeiss a fotila stejně. Zde bych tedy jen kvůli fotoaparátu vyšším modelům přednost nedával.

Celkově je dojem z telefonu pořád dobrý, vzhledem k nízké ceně, ale zdaleka ne tak dobrý jako z E72, která byla geniálně jednoduchá a funkční. Mnoho nešvarů jistě jde řešit instalací aplikací, pokud máte čas je hledat. Já ho nemám, proto se už intenzivně těším na svůj další telefon.

Žádné komentáře: