Nejprve si krátce zopakujme, co je tržní mechanismus a co je marketing. Tržní koncepce předpokládá, že spotřebitel se rozhoduje, co si koupí, podle užitku, který porovnává s cenou. Předpokládá konkurenci. Spotřebitel, pokud narazí na špatný produkt za vysokou cenu, může vždycky přejít ke konkurenci, která nabízí lepší produkt nebo stejný produkt za nižší cenu.
Marketing, naproti tomu, se snaží trh znepružnit např. vytvořením neexistující komparativní výhody. Jinými slovy se nám snaží vnutit, že je třeba pít nějaké pivo, protože pro to existují zcela objektivní důvody. Ve chvíli, kdy spotřebitel podlehne a zvykne si na virtuálně dobrý produkt, má firma na trhu vyhráno.
V tomto případě se jakýsi červík zvaný Stella Artois (prostřednictvím InBev) rozhodl prosadit na českém trhu. Jistě se těší, že hloupoučký spotřebitel, který má přehršel dobrého domácího piva, podlehne vábení a už už se marketingové oddělení vidí v učebnicích: "Tihle kucí to udělali dobře." A dělají to dobře.
Chyba je u spotřebitele. Stella Artois je jednoznačně špatné pivo nebo lépe řečeno většinou velmi špatně natočené. Pokud tom nerozumíte, zeptejte se někoho, kdo pivu rozumí a pije ho RÁD, i když třeba ne ve velkém množství. Argument, že není tak chutí silné (čili dezertní nebo tak nějak), neobstojí, protože je stejně (třeba klidně slabě) nechutné a kyselé. A není důvod opuštět (některé) kvalitní české značky jenom proto, že Stella Červois právě pumpuje do ČR obrovské prostředky na promotion. To, na co tahle firma hraje, je existence spotřebitelů, kteří se chtějí před přáteli a známými profilovat jako nositelé vkusu, aniž by měli ponětí o chuti. Stella Artois, tím, že je podávána jako prémiová značka, jim v tom podává ruku.
Ukažte, že jste národ, který má pivo rád, a přiškrťte paskvil hned v zárodku. Pokud chcete pít "dezertní" z dovozu, pijte alespoň skutečně lehká piva lehké chuti (co třeba Heineken?) a nepijte moc.
Pijete-li Stellu, ukazujete jenom, že nemáte smysl pro orientaci a všechno, co stačí, abyste jste skákali, jak marketingové píská, je dost viditelná reklama. Projevte své prefrence. Máte na to právo, protože jako sptřebitel jste VY pánem. Pijte dobré pivo, ať se nestane, že právě dobré pivo bude vytlačeno tím špatným s kvalitní reklamou.
Update: Berte tento článek jako výsměch českým (ne)pivařům, ale rovněž jako poklonu těm, co marketing InBev v ČR zajišťují. A než se pustíte do kritiky, je třeba připustit, že situace se od dob, kdy jsem publikoval tento článek, změnila. Stella šla s cenou dolů a na některých místech nahradila nedobrá česká piva, čímž se otupila nevyrovnanost celé koncepce. Rovněž vybavení zahrádek, které s sebou na venkov přináší, působí spíše kladně, oproti ošoupaným zeleným ubrusům Staropramen. Chuťový paradox se zmenšil - jednak se protočily trubky, jednak už mi nikdo z reklamy netvrdí, že piju něco lepšího, než tu bylo předtím. Možná celá ta reklama tolik nezabrala, a tak Stella spíše slaví úspěchy díky centrální distribuci InBev prostřednictvím Staropramenu.
Update 7.9.2006: Píší o mne. Myslíte, že je to sponzorovaný blog? Není divu, že se dobře bavím - čtěte zde, dole.
Z jiného soudku: Stella Artois a reklamy na ni - najdete zde.
Autor článku je (nejen) pivař, který pravidelně vyhledává lokality s různými druhy dobrého (dobře natočeného) českého piva a který preferuje kvalitu před kvantitou i za cenu vyšší ceny.