Podobné silnice máme i jinde - např. mezi Zábřehem a Jablonném nad Orlicí, přes Bukovou horu. Silnice, které vykouzlí řidičský úsměv, a občas někoho zabíjí.
A trochu si myslím, že se blíží čas, kdy bude kompletně celá doprava rychlostně měřená. Technologie na to máme, ani není potřeba složitě montovat kamery. Každý máme u sebe bonz-telefon a moderní auta tablety na kolech by šly snadno softwarově upravit, aby na své majitele donášely. Stačí změnit zákon a připravit databázi a proces na trestání řidičů.
Ale chápu, tohle je dilema. Kdo jezdí rychle, zvyšuje neúměrně pravděpodobnost, že sobě nebo jiným ublíží. A vlastně není žádná omluva říkat, že závodím odpovědně, mám zkušenosti, nebo znám dobře svůj vůz. Když se pak nehoda stane, je i zkušený závodník překvapený, a najednou někomu dluží život nebo celoživotní následky.
Na druhou stranu, doba, kdy vás přejíždějící borci vytlačovali na krajnici, protože naproti jela auta, je už taky dávno pryč. Řízení je bezpečnější, i silniční závodníci se chovají slušněji. Více nehod je, protože je více aut, více lidí jezdí. A pocit ohrožení mám spíše z neomalenosti nebo nepozornosti - někdo nedá blinkr a málem se do mne "zařadí" a tak. Nebo jede permanentně pomalu v levém pruhu a nutí tak desítky řidičů podjíždět a porušovat pravidla. To bohužel policie ani algoritmus neřeší.
Tady mi ale z principu nahàlánu hrůzu, že se blíží doba, kdy se pošťourám v uchu, trochu přitom omylem šlápnu na plyn, a přijde mi do datovky uhradte 400kč, jinak začneme správní řízení. Doba neustálého sledování.
Od toho je už jenom krůček k dalšímu digitálnímu šmírování. Jazykové modely umělé inteligence jsou stále lepší, a možná pak nebude daleko od toho, aby někdo digitálně sledoval, jestli naše huba nedělá přestupky. Jako v tom filmu z budoucnosti. Zanadáváte si, nebo řeknete vtip o židech, a už vám přijde do datovky uhraďte 400kč, jinak začneme správní řízení.
Stát nás bude chránit před námi. Ukazovat nám správné mantinely ve všech oblastech, kam digitální oko dohlédne. A že dohlédne. Červenohorském sedlem to začíná, sociálním skóre jako v Číně to končí. To je ten háček, větší než samo závodění. A je otázka, kdy je ta hranice - kdy už se máme šmírování bránit, a kdy je to ještě oprávněné v zájmu vyššího dobra.
Ještě jeden vtip na konec: můj telefon auto-opravil "umělá" inteligence na "umrlá" inteligence. Nevím proč - možná už se mnou laškuje, protože ví, že píšu tento post.