2025-03-22

Jednotná nabíječka je blbost... napůl

EU si před časem posvitila na nabíječky. USB C je standard, k tomu už Android směřoval před časem, nyní se povedlo zkrotit Apple. Jenže... Povedlo se?

Jasné, znáte mne jako člověka, co jede Windows a Android. Prostě chudé nevkusné prase, které nemá co komentovat dokonalý vznešený Apple. Není to ale docela pravda (to s prasetem ano, ale s androidem ne). iPhone mám jednak jako druhý telefon, který jsem rok i používal jako hlavní, a nechávám si ho kvůli testům appek a ovládání naší Apple family. A ano, zároveň všechna ostatní zařízení doma jsou Apple a já jsem domácí ajťák. Takže mám zkušenosti a mám co říct.

Zpátky k nabíječkám.

Apple sice již z donucení používá port USB C, a Thunderbolt standard, ale je to stejné jako předtím s Lightningem. Rychlonabíječkou konkurence si iPad pořádně nenabijete. Tedy... někdy ano, někdy ne. Apple má totiž vestavěné kurvítko, které pozná, že se nejedná o značkové vybavení a preventivně nabíjení zpomalí. Pokud jste měli dřív levný lightning z Alzy, nabíjel jen pomalu. Museli jste si koupit za hromadu peněz stejný kablík od Applu, aby nabíjel rychle. Apple tvrdí, že to je proto, aby se nepoškodila baterka. 

Střih. 

Najít lightning, který rychle nabije iPady dětí je složité. Vlastně funguje jenom ten, který k nim byl dodaný. 

Moje telefony Sony, mají velikou krásnou baterku, na kterou i v druhém roce provozu vydrží skoro dva dny na nabití. IPhone 13 tvrdil po roce, že má přes 90% kapacity baterie, ale denní výdrž už byla viditelné nižší tak, že některé dny jsem večer dojížděl tak tak. Zvlášť pokud jsem si na chvíli udělal hotspot nebo odbavil nějaký videohovor. Že by ochrana baterie v praxi?

Na druhou stranu, pokud vezmu rychlou USB C  nabíječku Dell na notebook, nabíjí to také iPad rychle. Jenže nabíječka Dell také není úplně levné zařízení, i když je takzvaně čínská.

V neposlední řadě mi přijde, že se tenoučké kabely Lightning hodně lámaly, což úplně nejde dohromady s jejich čtyřnásobnou cenou. Jeden originální se nám dokonce roztavil, protože byl polámaný. A pak jste nuceni si stejně koupit nový Apple, aby nabíjení správně fungovalo. Tady na obhajobu Apple - rodina se možná ke kabům nechová úplně pěkně. Já nabíjím jen v noci, kdy telefon leží na stolku, takže mi jakýkoli kabel vydrží nekonečně dlouho. Ale děti a žena nabíjí pořád někde za pochodu.

Střih dva. Proč si Benešovi nenabíjí svá zařízení v noci pomalým nabíjením, jako všichni rozumní lidé? Na to jsme se ptali spolu s výzkumnou agenturou kvůli šíření mobilních plateb telefonem. Velká část Čechů nechce platit telefonem, nebo v něm mít tramvajenku či doklady, protože se bojí vybití. Když zkoumáte dál, zjistíte, že nenabíjí v noci, ale ráno začínají s vybitým telefonem. Důvody jsou tak různé, že vám hlava jde kolem, ale prostě velkou část populace pravidelně nočni nabíjení nebere. 

No dobře, už jsem to nakousl, tak tady máte důvody: Nevzpomenou si, že mají telefon zapojit. Nemají nabíječku u postele, protože tam není zásuvka. Vadí jim pištění nabíječky. Vadí jim, že mají u hlavy mikrovlnku. Telefon večer používají před usnutím a nechtějí mít kabel v posteli. V nabíječce je už jiné zařízení. Nejsou tak intenzivní uživatele smartphonů, aby řešili nabíjení každou noc. A častá odpověď: prostě v noci nenabíjí - no a co? Výsledek je, že pak potřebují rychle nabít někdy během dne. A proto potřebují rychlé nabíjení, a proto u Applu potřebují originální kabel a adaptér. A mezi takové patří i Benešovi.

Když to shrnu, i-věci mají detekci na levné čínské kabely a adaptéry, mezi které zjevně počítají i standardní (rychlo)nabíječky a kabely konkurence, které jsou zjevně levné čínské. I pokud ale používáte originální vybavení, nepomůžete si, protože baterky Apple stejně odcházejí pocitově rychleji. A kabely Apple moc nevydrží.

A zpátky k regulaci: To mne nakonec stejně donutí koupit si vedle Sony nebo Alza kabelu ještě originální USB C od Apple draze, a tím se žádná redukce počtu nabíječek a kabelů nekoná, lidé neušetří, plastu neubude. Regulace k ničemu. Třikrát hurá.

Žádné komentáře: