2009-02-24

3 minuty

Prosím 3 minuty ticha. Dneska jsem vyhodil svůj zubní kartáček Dr. Best, který jsem používal v lednu 2008 ve Vídni na Erasmu a následně občasně jako cestovní. Tento kartáček se do Vídně třikrát vrátil, naposledy v letošním lednu.

Dva zásadní důvody, proč je Lisabonská smlouva špatná

Jsem jednoznačně proti Lisabonské smlouvě. Nepřináší nic dobrého. Naopak: pomáhá odesílat do Bruselu pravomoce, které tam nemají vůbec co dělat. Moje vize EU a demokracie již nějakou dobu vypadá jinak:


- potřebujeme nadstát? Nikoli. Evropská unie (podle mne) vznikla jako spolek, který měl působit mírotvorně hospodářskou integrací. Tím však nechci říct, že by výsledkem měla být "společná hospodářská politika". Evropská unie by měla podporovat mezinárodní obchod ve všech směrech, ale spíše bouráním bariér, demokraticky.


- je EU demokracie? Podle mne není. Demokracie znamená, že když se ČR chce integrovat ekonomicky a ne ekologicky ani sociálně, může říct Lisabonu zcela bez skrupulí "ne". V pravé demokracii se pak vymyslí nový, měkčí Lisabon a znovu se hlasuje. Opět třeba neprojde, a tak je potřeba vymyslet nějaký, který obsahuje pouze několik málo rozumných opatření v oblastech, které se nedotýkají ničího národního ega. Takový Lisabon pak může být snadno (=bez nátlaku!)přijat. Nesouhlas pak není kverulantství, ale cesta poskytnutí feedbacku.


Mrzí mne tedy, že mi je naším parlamentem vnucena smlouva, která obsahuje plno zbytečností a nadstaveb k tomu, co je užitečné. Doufám pevně v irské ne. Kde je psáno, že další integrace přináší něco dobrého mimo integraci samotnou?

Tůma je taky politik

Guvernér ČNB Tůma nepřestává hájit Korunu a rozehrává potenciálně hru velkých gest. Těžko se tomu divit, lidé za chvíli začnou prskat, že už jsme měli mít dávno Euro a že takhle je drahé. Politik musí na prskání vždycky hezky reagovat. Tůma to ví. Stějně jako ví, že Koruna půjde nahoru, jakmile se obnoví důvěra investorů, která stále čeká na zprávu, že česká (a další středoevropské ekonomiky, s nimiž jsme házeni do jednoho pytle), zůstávají nad vodou. Důležitá bude i finální škoda, kterou voda napáchala v Rumunsku a na Ukrajině. Čeká se na součty. Magické slovo CEE, které nám dávalo glanc, nás teď tak troch špiní cizím bahnem a chce to nějaký půlrok, abychom ze všeho vyšli čistí... a nebo taky ne. Tůma to ví, ale lidi to nechtějí slyšet. Ale ona si nejspíš stejně bude dělat co chce...


Odpolední dodatek: Na druhou stranu je pravda, že stejně tak velká gesta činí i světoznámé časopisy, když publikují zavádějící informace, které mohou uměle zhoršit situaci ČR. To platí dvojnásob, jedná-li se důvěryhodná periodika s širokým dopadem na chování investorů. Pak smekám před mediální aktivitou guvernéra ČNB.

Tatra: Trocha skepticismu neuškodí

Tyhlety projekty výdycky způsobí mezi nacionalistickými zpátečníky příjemné rozrušení. Trocha skepticismu by ale neškodila. Na papíře podobné návrhy vypadají vždycky strašně cool, už protože klola se kreslí jako součást karoserie ap., nicméně v realitě pak často vznikne podivný nepříliš elegantní hybrid, ve kterém málokdo může chtít jezdit. Nezbývá tedy než popřát, aby to Tatře tentokrát vyšlo. Plno vášnivých pokusů typu Vel Satis už tady bylo, ale sestrojit podle těch vášnívých kresbiček konkurenceschopné auto (zvlášť když jsme doteď auta prakticky nedělali) není jen tak. Pročpak mají automobilky typu VW a spol. tajkový náskok? Není to díky létům praxe, technického vývoje a obchodní činnosti?

2009-02-12

Je SAS opravdu specialista v business inteligence?

A nebo je to Svaz alkoholiků Svitavy (viz. link)? Aneb další do sbírky nečekaných googlovacích zážitků.

Velká novinka o pražské tramvaji

Viz. link. Zvláštní je, že tohle jsem věděl už před deseti lety. Jakýkoli pražský odborník se mne na to mohl zeptat a já bych mu to potvrdil. Špitalo se to mezi fandy - amatéry na internetu a psalo v odborných materiálech.


A to vše dotujeme cenou lsítků a svými daněmi. Takže buďto půjde někdo (a to hodně retroaktivně) viset nebo se s tím smíříme tak, jako se to dělalo od revoluce.

2009-02-09

Je to fajn

Je to fajn. Sice trochu mrzne, ale je pět hodin a přes střechy vedlejšího domu svítí do oken kanceláře modrá obloha. Dny se nezadržitelně prodlužují - sláva zimnímu slunovratu!

2009-02-05

Vlaky, vstávání, příchody... příhody

Nezáleží na tom, kdy vstanu do práce. Jezdím totiž... vlakem z Radostína Everplace! Můžu vstát o pět minut později, zdrží mne sestra v koupelně, naberu si ovoce do práce, udělám si opulentní snídani nebo odpovím na mail, že Nokii N95 za laserové ukazovátko, kterým se dá ukazovat na hvězdy, nevyměním. Můžu vstát, dát si jogurt a vyrazit co nejdřív. Stejně vždycky stíhám vlak, který dorazí na Grandi Stazzioni stejně. Jednou zpožděný berounský, jednou radotínský. Na cestě se pak může stát plno věcí. Už jste viděli chcípnout pantograf? I to se stane. Do práce tedy bez ohledu na dobu výjezdu dorážím vždy v 8.45. Chvála absolutní náhodnosti!

I Delojti se seknou

Nejzajímavější jsou výhledy pro odvětví bankovnictví a financí publikované těsně před pádem Lehmanů. To se člověk zasměje. Na jeden opravdu pěkný ze srpna 2008 jsem narazil u Deloitte (viz. link).

Märklin - too big to fall?

Märklin, legendární výrobce elektrických vláčků, se dostal do potíží - nedostal totiž úvěr od bank. Měla by ho německá vláda zachránit? Märklin určitě není too big to fall - zaměstnává nějakých 650 lidí. Ale když padne firma na dětské, klukovské nebo i pánské sny, o čem potom budeme snít? Auta, ryze praktická věc, jsou již jenom odvárek toho, po čem jsme všichni toužili - kolejiště s vlastními miniaturními vláčky. Má tedy smysl lít miliardy do automobilového průmyslu, když hrozí ztráta daleko větší?

2009-02-04

ČSSD: Příspěvek 25000 na nové auto

Opět si vystačím s tvrzením, že ČSSD jsou volové. 25 tisíc mi v BMW nebude stačit ani na vícepásmovou klimatizaci.

Euro za 30

Než se začnou vynořovat hlasy posmívající se, že jsme měli adoptovat Euro, když rekordně rostlo, protože bychom tím učinili přítrž agonii, kterou jsou zmítáni čeští exportéři, a že by to pomohlo i nyní, kdy bude Euro politováníhodně drahé, musím připomenout, že tak přece funguje kurzový mechanismus.


Co se teď děje, je dohromady špetka nejistoty, špetka volatility a k tomu právě vyrovnávací procesy otevřené ekonomiky. V současné chvilce trochu bolí, později se ukáží jako smysluplné. A země, které adoptovaly Euro, ale přesto si proti principům měnové unie činí vlastní politiku, to bude stát daleko více...