2014-03-19

Jak se to v te Asii stavi?!

V Asii mi krom jiného padlo do oka, jak zásadně jinak se tam žije i díky odlišnému stylu stavění. Níže tedy uvádím několik neorganizovaných postřehů.

Nejmarkantnejsi je styl "garaz" bez oken. Ten vznikl v oblastech s hustym osidlenim, kde pudu vlastnikum prerozdeloval stat nebo mesto. Kazdy dum zde ma do ulice sirku ca. garaze na 1 vetsi vozidlo. Asiate ziji radi na ulici, a tak ma tato plocha nejvyssi cenu, nebot ji lze vyuzit jako komercni a jeste se roztahnout i na chodnik. A kazdy ji tak vyuziva. Ulice tak dostava charakteristicky chaoticky barevny nadech. Nad tim vsim se muze tycit az nekolik pater (dva domy vedle sebe se mohou libovolne lisit) a ve vysce prvniho patra zpravidla sloupy s nekonecnym mnozstvim dratu, neony a klimatizace. Uz asi chapete, ze to nemuze byt esteticke.

Bohatsi pak skoupili domy dva, coz nutne nema vliv na pocet pater - casto ma garaz az 5 podlazi (Vietnam) a dvojdum jen treba dve. Oba ale mohou stat vedle sebe (nikdo neresil ulicni linii).

Co to ale take implikuje, je pocet oken. Ta mohou byt jen do ulic a jeste jen ve dne, nebot obchody v noci zaviraji. A protoze bloky byvaji velke, nema-li dum zahradku, dalsi ulici nebo reku ze zadni strany, nema vlastne skoro zadna okna.

Na nahrazeni oken se pouziva klimatizace a vetraky, ktere nemaji jinou funkci, nez ze viri prach a zpusobuji rymu.

Nepomohou vsak proti vlhkosti a plisni, ktera si asijskych domu drzi jak cert krize.

Sem tam ale naopak chybi stena - nikoho nenapadlo dat si par dnu praci a dostavet ji. Misto ni se pouziva umakart, sitka nebo spinavy hadr. A tak obchod s oblecenim deli od kuchyne casto jen plenta a vy si kupujete modu s vuni kari. Nebo zachodu. V hostelech a hotelech pak casto narazite na umakartove nebo preklizkove steny obecne - soukromi pak zustava perfektne zachovano. Nebo slysite kazdou vec z ulice, jako by byla za hlavou.

Protoze prilis neexistuji skla, resi se odstineni balkonu a lodzii proti nevitanym navstevnikum casto zamrizovanim. Fasady tak pusobi jako vezeni.

Nebo se sprchujete v plesnive koupelne, kde na vas utoci hejno komaru, po nohach vam lezou zvedavi mravenci a kolem leze par pavouku.

Kvalita je obecne silnym pojmem - neni dum, do ktereho nekape nebo netece, a to i pres casto novou strechu. Casto prosakuji steny - okapy a odvod vody z monzunovych destu prece v tropicke oblasti neni tema - lepsi je vse nechat tect primo na steny. Opadane dlazdicky, olamane plastove dvere skrz ktere vidite, to jsou dalsi dukazy asijske kvality.

Veci jsou delane fusersky a beze smyslu: Napr. kdyz uz ma pokoj ve vsech otvorech site, je k nemu pripojena koupelna, ktera nema dvere a je primo pod strechou, ktera nechava nad stenami 20cm mezery - rozsvitite a hmyz vam promptne naletaq do zasitovaneho pokoje z otevrene koupelny.

Apropos koupelny: Asiate by se meli ucit z nasich panelakovych jader. Bez ohledu na velikost se vzdy jedna o mistnost, kde je umyvadlo, sprcha a zachod na jednom miste. Kdyz chcete jit curat nebo si umyt ruce, musite projit rybnikem, a na velkou si musite povesit kalhoty a spodky... Kam? Hacky chybi a vse je mokre od sprchy. Ok. Povesite je na zarovku nebo kolem krku. Plenta a sprchovy kout tu nejsou veci zname, pominu-li Hilton. Zato ale vzdy dostanete plastove pantofle velikosti 35, abyste si nenamocili chodidla.

Specificka je kvalita siti. Olamane vodovodni baterie a zasadne nefunkcni vodovod jsou klasikou. Kdyz uz funguji, voda z umyvadla tece primo na boty - kus odpadni trubky chybi a voda tak odteka primo do kanalku sprchy. A sprcha strika primo na elektrickou zasuvku, k niz je privod pro jistotu veden primo kolem vodovodnich trubek. Obecne elektrina je vedena primo po stenach, nikoli uvnitr sten, coz ma pekny esteticky ucinek.

V Thajsku je specificky styl "cunakov": Domy nejsou vzdy striktne typ "garaz", vyznacuji se ale dokonalym nevkusem a omselosti, takze nezridka pusobi jako kralikarny. Kdosi mi ale vysvetlil, ze mistni maji z evropskych obrovskych obytnych prostor pocit osamelosti. Beru ten argument, na tom neco je. Take se tu ale nikdo nezabyval architekturou. Kralikarny jsou nastavene mezi vesnicke domy a mrakodrapy. Nikdo neodladil vysku nebo styl domu, ci jeho umisteni.

Apropos asijsky urbanismus: Co je ale horsi, nikdo spolecny prostor nereflektuje - vytvari se zcela organicky a nikdo neresi, ze se casy budou menit. Nikdo neresi odstup domu od ulice, rostouci dopravu, potrebu hromadne dopravy. Vesnicky dum stoji ve stejne care jako mrakodrap. Jenze kdyz tech mrakodrapu vyroste vic a jsou od sebe pres ulici jen 5 metru vzdalene, je to divne, vzhledem k tomu, ze generuji mnoho lidi, motorek a aut, ktera se pak masakruji a turisti si to jezdi fotit.

A kdyz uz si nekdo sedne za rysovaci prkno a rekne: "Tady bude mesto!" vzniknou ulice v podobe sestiproudovych dalnic, kolem kterych postupne pribyvaji krabice od bot bez oken a lepi se pekne "postaru" hned na onu dalnici. Chodniky opet nic moc, krizovatky a dopravni tepny bez jakekoli logiky do budoucna.

Jak jsem jiz psal vyse, chodniky se vyuzivaji pro bysnys, ale take na parkovani aut a motorek. Proto musi chodci chodit po vozovce, coz umocnuje chaos v ulicich. Casto je mezi domem a asfaltovou vozovkou jen prasny povrch, coz zpusobuje i celkovou enormni prasnost ulic, protoze na tomto povrchu se odehrava veskery zivot. Asiate ale funkcni chodniky nepotrebuji - rodi se uz se skutrem pod zadkem.

V Malajsii se ve vsech ohledech sice stavi stylove cisteji a vic s citem, ale opakuje se zde nesvar vsech tropickych staveb: Jsou papirove a maji vsude diry. Ze pak mistni na vetraci otvory davaji sitky, uz prilis nepomuze.

Zato pak chybi moskytiery a to i v chatkach, kde skvirami mezi prkny proleze doga. Zijete tedy s hmyzem a to i ve velkomeste.

Trochu jina jsou nektera velkomesta typu Singapur, Kuala Lumpur a nejspis vsechna, ktera nikdy neprestala raketove rust - zde se kdysi prevzalo planovani od Evropanu, ovsem otevrenejsi a experimentalnejsi, nezatizene na minulost (Evropa se casto ostycha experimentovat). A tak ulice poskytuji vyziti vsem zucastnenym. To jsou ale spise vyjimky.

Žádné komentáře: