2014-02-17

Kuala Lumpur - prekvapive zelena mestska dzungle

Je to celkem prijemne mesto, pokud uz tam musite. Hodne zelene, s chodniky, auta jezdi klidne, ale pritom se tu neprehani pravidla.

Oproti "Cunakovu", Bangkoku, je KL cistsi (zdaleka ale ne rakousky "ciste"!), klidne a tiche. Je tu tissi vsechno od lidi, pres motory, az po zavirani dveri.

Je tu snesitelne levno. Cekal jsem kosmicky drahou Moskvu, ale nekona se. Pokud ji tedy aktivne nevyhledavate... Drazsi je tu jen alkohol - tak jako v cele Malajsii. Ale pomalu mu odvykam.

KL je moderni, ale ne hypermoderni - akorat natolik, aby se tu dalo normalne existovat. Cekal jsem osmiproudove dalnice, ktere kraji mesto, nekolikapatrove krizovatky, kosmicke vlaky tise svistici nad hlavou, zasklene klimatizovane ulice, vsechno chytre a elektronicke. Ale neni to tak.

Golden Triangle (Bukit Bintang), moderni komercni ctvrt, je postavena na decentnich sirokych ulicich plnych stromu, kde se da chodit lepe nez jezdit.

Stare mesto skryva China Town a Malou Indii a zije postaru. I zde organicky vrostly mrakodrapy, ale je videt, ze se nekdo snazil, aby to bylo i pro lidi. Mezi nimi panuje cily bzukot asijskych trznic, jako kontrast k sklenenym nakupnim galeriim Golden Trianglu. Stare etno-mesto ale zdaleka neni ani tak architektonicky, ani esteticky ciste a povedene jako George Town nebo Singapur - to vse jeste umocnuje rekonstrukce ulic a mnohych budov. Spise tedy budete nasavat prave zivot etnik a autentinticke chute, zvuky a vune. I trochu te "asijske" autenticke spiny a bordelu.

Za videni ale stoji britske uredni budovy a stare zeleznicni budovy kolem Merdeka square - impozantne starosvetskeho namesti v kolonialnim stylu s kriketovym hristem, jehoz nazev se neodvolava na Brity oblibene francouzske slovo, ale na nezavislost. Ve stinu mrakodrapu pusobi tyto budovy komicky zovialne.

Oproti ocekavanim KL auta neuprednostnuje. Semafory maji dlouhe intervaly, doprava porad stoji a mesto dalo zelenou rozsirovani chodniku ve starych ctvrtich na ukor automobilu. Klobouk dolu. Presto ale v centru necekejte zazraky - siroke dalnice a ulice tu jsou, jen tolik neprekazi (jsou vzdy jaksi stranou deni). A aut je precejen hodne, prechazeni je za trest.

KL ma take velmi pekne mhd. Nejezdi tu tramvaj, zato ale maji Monorail (jednokolejku). Predstavoval jsem si ji jako jemne bzucici futuristicky vlak, ktery svisti nad mestem v zasklenem tubusu rychlosti 300kmh. A zase ne! Monorail jede po masivni betonove kolejnici nad ulicemi. Souprava kolejnici ze 3 stran objima a pohybuje se po ni na pneumatikach. Nevydava tedy zadne razy ani hluk do okoli a zaroven ji nevadi projizdet zatacky v rychlosti. Konstrukce pusobi oproti silnicnim nebo vlakovym mostum vzdusne, nevytvari pod sebou temny mrtvy prostor. Co mne ale desi je, jak probiha evakuace v pripade pozaru. Kolej je totiz to jedine, kam lze utect, ale probiha bohuzel skrze vlak spodem. Rychlost ani kapacita dvouvozovych souprav nejsou nijak zavratne (rekneme 70 kmh). Presto je zazitek projizdet nad domy - mate pocit, ze letite nad ulici a v KL vlastne neni autentictejsi klimatizovany sightseeing. A kdyz proti vam prosvisti jiny vlak, rikate si prece - jsem v budoucnosti.Jinak je mesto ale protkane dumyslne vymyslenou siti metra, vlaku a nizkopodlaznich klimatizovanych autobusu (klima se v zacpach hodi), ktere se casto krizi zpusobem "most a nad nim most a nad nim most a nad nim... most". Vubec: KL je pro Cecha takove vice 3D mesto.

A proto se ho vyplati videt 3D - z veze. A proc ne z nekdejsiho nejvyssiho mrakodrapu sveta - Petronas twins towers? Protoze az na vrsek to stoji moc penez (je tam executive club). A tak jsem si nasel alternativu, Menaru, kde jsem za podstatne nizsi cenu vyjel az do vysky poslednich pater Petronas. I tak na to padlo skoro 600 czk. A ma to vyhodu - dvojcata vidite zvenci jako bonus.

Z mrakodrapu je krasne videt cela mestska dzungle i okolni pohori. Mestska dzungle doslova i metaforicky. Krom ulicni zelene totiz planovace napadlo nechat ve meste velke useky pralesa. A tak tam je i opravdova dzungle s naucnymi stezkami, vrestici zveri a nenasytnymi komary. Zelene plice...

KL je mesto globalnich fastfoodovych retezcu. Jsou tu vsechny, na kazdem rohu. Normalni kavarny, jakozto klidna inspirativni mista k praci nebo odpocinku, se tu nechytly. Cim odosobnenejsi, tim lepsi. Nektera mista, zvlaste v Golden Triangle, jsou ale velmi cool - to musim uznat. Jen stale pusobi fastfoodove. Ale co by take mohlo byt evoluci indickeho bistra a cinskeho poulicniho stanku? Fast food a rozhodne ne usedla restaurace s obsluhou.

Prave ale bistra, ktera neprosla evoluci jsem si zamiloval. Miluji indicke jidlo - i pres vsechny strevni revoluce a stavky!!! ...byt pro mne kulinarsky KL Penang netrumfl.

Co jsem si z Indie tolik nezamiloval jsou jeskynni chramy na predmesti Batu Caves. Ale stoji za videni, mate-li cas. Dojedete tam pohodlne primestskym vlakem Komuter. Uvita vas obrovska zlata socha, za kterou nasleduje dlouhe schodiste plne holubu, opicek a turistu. Na jeho vrcholu je pak brana a fascinujici chramova jeskyne. Jak paprsky svetla dopadaji skrze otvory ve strope, pusobi vse opravdu zbozne. Mezi tim jsou rozhazene barevne hinduisticke symboly. Trochu kycovite, ale sverazne.

Oproti tomu je muzeum historie islamskeho umeni impozantnim lidskym dilem - nedaleko od stejne impozantni mesity a stareho nadrazi. Stala expozice je hezka, ale postrada ducha, plus by mohla byt popularneji naucnejsi. Daleko lepsi byla docasna vystava soucasne muslimske kaligrafie. Moderna per excellence.

Moderna je i vystava soucasnych umelcu a stala sbirka mistni Narodni galerie umeni (National Art Gallery). Predstavuje zajimave depresivni pohled na svet skrze sveraznou abstrakci.

Vecne vzato je KL dobry hub - lepsi nez Cunakov. Krome domysleneho systemu dopravy a absence bangkokskeho stresu ze zmatecnosti odtud leta AirAsia. Levne - Malajsie je jejim domovem. A tak za cenu vlakoveho listku do Vidne muzete letet cervenobilym letadlem do poloviny destinaci v JV Asii. Booking, platba i check-in pres smartphone.

Mimo jine tu dostanete viza do Barmy behem jednoho dne a pekne v centru s klimatizaci, bez front (Ever Fine Travel) kousek od Massid Jamek.

Bydlet lze nejlepe v BackHome - i pres vyssi masovost je to porad skvele vymysleny hostel. Nebrat Reggae Mansion - je to party misto, ale obsluha je divna, kaskada bezpecnostnich opatreni otravna a prostor vybaveny, cisty ale neprijemny. Hilton je u nadrazi - dobry pro cesty pryc - a Marriot v Golden Trianglu - dobry na fancy zivot.

Je i par veci, ktere bych vytkl, resp. doporucuji se na ne pripravit.LCCT (lowcostovy terminal mezinarodniho letiste) je lehce mrzuta zkusenost. Neni nijak spinavy, ale dava vam lowcostovy pocit "sezrat". Doprava pres sedmero kopcu trva hodinu a pul nebo musite jet drazsim vlakem na high cost terminal, a pak jeste shuttle busem, vsude fronty, boarding hodinu pred odletem, check-in 2 hodiny predem. Proto i pres velmi nizkou cenu do Singapuru neletejte - jedte autobusem. Je to paradoxne rychlejsi a pohodlnejsi...a levnejsi take.

Klimatizacni rymicka. Pokud na ni trpite, tak v KL se ji nevyhnete, vsude se chladi na 15 stupnu. Nekdy si az rikam, jestli se ma takhle sproste plytvat energii, kdyz venku je stejne 30 nad nulou.

A v neposledni rade, v KL je proste nuda. Pokud tu nejste za praci nebo fancy zivotem na vysoke noze, budete postradat stavu a dva dny tedy na navstevu zcela stacily.

Žádné komentáře: