2019-12-06
2019-11-29
investiční plán AB
2019-11-08
Proč tentokrát nejdu na Letnou?
2019-11-03
Stavitelé silnic jsou svatí
2019-10-26
Pomoc! Hackeři napadli můj počítač!
Uaaaa - nejsou to hackeři!
Jsou to jen děti a monitor počmáraly fixkou!
Naštěstí vydržel už 11 let a ani fixka mu nevadí. Po aplikaci hadříkového antiviru už zase vesele zobrazuje...
Radost z jízdy - večerní
Tuhle jsem kupoval na bazaru kus nějaké dětské výbavy a jel ho autem vyzvednout do Káraného. Chlapík se mne ptal, jestli mi dává smysl jezdit až z Radotína. A já jsem mu musel přiznat jednu věc: Je návykové večer jet autem. A sám jsem si uvědomil, jak mne to vlastně baví.
Aut na ulicích minimum, takže to opravdu jede. Nikdo se nikde netlačí, takže není potřeba moc brzdit ani zrychlovat. Motor tlumeně šelestí. Modré světlo xenonů se plazí po předmětech. Unavené tlumiče dlouhým autem houpou jak zaoceánskou lodí. Sedačka je zákeřně pohodlná. Silniční čáry plynou podél. Lampy rytmicky problikávají na palubní desku. Hudba podmaňujícně obklopuje ze všech stran.
Musím si přiznat, že mi to dělá úchylnou radost. Jenže člověk pro to většinou nemá důvod.
A tak by to vlastně mohly být recepty na zenovou rodinu. Taťko, běž se uklidnit do auta. Prosímtě, přijde početná návštěva - jeď vyzvednout židli do Pardubic. Nebo: Zapomněla jsem si naušnice na chalupě, sjedeš tam?
Radost z papíru
V práci se chystá velké stěhování do flexi office, tak jsem dnes vyklízel šuplíky a přinesl Jáchymovi tlustý štos šmíráků na kreslení.
Bože, ta radost! Málokterá hračka to nadšení kdy překonala...
...studie Mastercard, představení dodavatelů, strategie plateb, které už po půl roce pozbyly na aktuálnosti, jsou vysoce aktuální ve výtvarném umění - to vše se hodí!
2019-10-21
Elektrická jatka
2019-10-05
Věk chromového proužku
Poprvé jsem si toho všiml u BMW řady 7 nebo audi A8. Pak to přeskočilo na nižší řady a teď už se to šíří jako mor. Když to má Passat, musí to mít i Mondeo. Když to má Mondeo, musí to mít i Superb. A Scala.
Ještě nevíte, o čem je řeč?
Hovořím o nákaze zvané stříbrný chromový proužek mezi zadními světly.
Vysvětlí mi někdo, jaktože bez toho šlo tolik let žít a teď to kopírují všechny automobily? Může být vysvětlení dáno třeba nějakou povinností že zákona?
2019-10-04
Whisky pro ducha svatého
One whisky for every ghost
And I'm sorry for what I've done
Cause it's me who knows what it cost
It breaks and it breathes, and it tears you apart
It bites and it bleeds
And this desert turns to ocean over me
2019-09-30
Králíkárna na konci světa
Jsem vesmírně potěšen. Na dalších úsecích metra C bude v tunelu LTE signál. Je v tom skrytá symbolika dneška: Králíkárna s Wi-Fi. Přečtěme si v metru třeba o konci světa.
A neberte to tak, že jsem nad věcí. Jsem jeden z vás. Jeden z davu. Hektolitry dopaminu!
2019-09-12
Zářím záříš září
Je září a v práci už zase záříme. Králíčci se vrátili do kotců, uvědomili si smrtelnost kalendářního roku a jeho rozpočtů. Otáčkoměr pracovního tempa jede na plné obrátky do červeného pole. Co se nestihlo za dva kvartály do léta, nutno jest stihnouti za kvartál vánoční.
Nový papež
Už jste viděli trailer na The New Pope? Zřejmě to zase bude "svérázné"...
2019-09-11
Negative Capability
2019-09-10
Vousaté australské housle
A cože to je za kapelu? Nedají se vlastně moc poslouchat, ale mají velmi světlá až zářící místa. Třeba deska In the Fishtank 7 je takové americké country pojaté jaksi více meditativně. Od začátku až do konce dobré! Nebo jedna právě s Cavem - Time Jesum Transeuntum Et Non Riverentum - umí vás ponořit až po uši do houpavého snění.
Jiné desky se "příjemně poslouchají", ale zatím jsem nenašel světlé body. A jiné mají naopak tvrdou slupku, tvrdé jádro a... žádnou dužinu. Něžní australští pankáči.
Nikomu jinému než sobě bych to tedy asi od srdce nedoporučil. Warren Ellis má v hudbě prostě větší význam tím, že způsobil stylový přerod právě známějšího Nicka Cavea. Ale můžete to zkusit na vlastní nebezpečí také. Ale... jen pokud jste přežili Mahavishnu Orchestra :-) :-) :-)
2019-09-07
Spaní v autě
Nedávno jsem u kolegy na chatě zkusil spát v autě. V myšlenkách to vždy mělo nádech romantiky. Jen v reálu to bylo úplně jinak:
- Nejsou tam brouci: Ačkoli jsem do auta proskočil chvatem hodným kaskadéra a ihned zavřel, přišli nejspíš z batohu nebo odjinud - auto bylo najednou plné brouků a pavouků. Ale OK, žádní komáři.
- Je velké a polstrované: Ano, rovná spací plocha v Mondeu sice má rozměr 1,5 postele, ale i přes polstrování a karimatku je to mučírna. Je hrozně tvrdé. doporučuji nafukovací matraci.
- Nic vás nebude rušit: Není to pravda. U hlavy jsem měl CD měnič, který potichu cvakal, dokud jsem neusnul. A to v něm nebyla žádná CD. Ale je fakt, že uvnitř je jinak klid.
- Přímo u hlavy je v kufru zásuvka na nabití mobilu: Ano. A funguje. Jen jsem nějak dostal strach, že mi přes noc vybije baterku. Takže jsem nakonec raději mobil vypojil a nechal ho vybít.
- Bude to "čistá akce". Kdyby kolega neposekal trávník, možná. Takhle ale auto doteď vypadá, jako že přivezlo sklizeň z pole.
2019-09-03
Letní Rakousko 2019
Znovu a znovu mne nepřestává fascinovat, jak pěkně jsou rakouské hory vybavené pro dovolené rodin s dětmi. Letos jsme byli týden v Hinterglemmu a škála možností by tu byla aspoň na 14 dní.
2019-09-01
Brexit - ať žije Boris!
Poprvé na silnici
V sobotu jsem poprvé seděl a také jel na silničním kole. Je zvláštní, že intenzivněji se cyklistice věnuji již patnáctým rokem, ale s výjimkou jízdy na prastarém favoritu mi tato zajímavá disciplína, prabába cyklistiky, dosud unikala. Je to asi jako jezdit 15 let autem, mít zkoušku z řízení, ale nemít žádnou znalost pravidel.
Vy, co na silničce jezdíte běžně, mi odpusťte nošení dříví do lesa v následujících řádcích.
První dojem je, že to oproti horáku jede. Ďábelsky. Šlápnete a sviští to zadarmo. Asi jako sednout z Defíka do Fabie. Součástí prvního dojmu je nicméně také intenzivní bolest rukou - hlavně zápěstí a loketních kloubů. Teoreticky řečeno, můžu si za to sám, že mi je 36. Ale nějaký objektivní důvod, proč mne na Fujině nebo Cannondale nebolí nic, musí existovat. A jmenuje se kvalitní odpružení (v druhém případě též posez "paní radová"). Aluminiové silniční kolo nemá NIC :-)
Druhý dojem: vůbec to není tak neobratné, jak to působí. Umí to i krátké oblouky a zároveň tenoučká pneumatika v zatáčce ihned nepodklouzne, jak jsem si vždycky myslel - a to ani bez zvláštního umu. I přes divně zahnutá úzká řídítka je to normální kolo. Brzdí to normálně. Když na to hamtnete, kolo nepodklouzne.
Dojem třetí: Auta nebyla tak hrozná. Možná to byla dobrá volba trasy v Polabí, kde na kole jezdí všude furt všichni. Možná to byla poloviční šířka a dvojnásobná rychlost kola oproti horskému.
Dojem čtvrtý = bolest revisited. Bolest se s přibývajícími kilometry nevytratí. Naopak směrem k cíli už jsem každému výmolu téměř dával vlastní jméno. A na středočeských silnicích mi pomalu docházela jména v kalendáři. Přišel na řadu anglický, německý, hebrejský, židovský...
Ve skutečnosti jsme ujeli jen 62 kilometrů - proti horáku pekelně rychle. A mělo to kouzlo. Kolega, který mne vytáhl, mne provedl od Sadové okruhem Polabím, přes Kersko, Cerhenice, Poděbrady a Nymburk, políčky, podél řeky, po úzkých opuštěných silnicích. Ta krajina z rozpáleného asfaltu není nudná. Sobotní promenáda v Poděbradech a pouť v Nymburce, pizza a pivo. A jako bonus koupačka v pískovně na Sadové. Nebyl lepší způsob, jak si užít poslední opravdu letní dny.
No a asi se ptáte, jestli si silnici koupím, a budu jezdit. Jděte mi s takovými otázkami k šípku! Mám se rád :-)
2019-08-09
Stravenky na odstřel
A chápu, že účel stravenky byl, aby si za ne lidé kupovali jídlo a ne alkohol a cigarety, ale nalijme si čistého vína: opravdu si myslíme, ze chránit trosky je to samé co uchránit trosky? Kdo chce, cestu do pekel si najde, a ta je lemována tučnými zisky stravenkových firem.
Samozřejmě, stravenky jsou i takový hezký dárek vedle neosobních peněz, spojený s příjemnou aktivitou zvanou jídlo a konverzace. Mohou být spojené i s určitým afektem. Ale tenhle “ťuťu hrabalovský” argument vedle stravenkové pijavice neobstojí.
Vzpomínám rád na svou německou firmu, která razila cestu, že lepší než opičí dráha benefitů, je prostě “víc cash na ruku”. Ať si každý koupí, co chce.
2019-07-20
Jak jezdí benzínové Mondeo mk4?
Nejedete to vůbec nikdy, dokud řídíte jako gentleman. Ale to právě krásné. Motor, který neslyšíte. Žádné vibrace do řadící páky nebo do volantu. Pominu-li ten výfuk. S kopce pustíte plyn a najednou plachtíte krajinou bez motoru.
A dodatečná poznámka: Meziměsto 50% okreska / 50% dálnice to naložené dle počítače je schopné jet za 5.8 litrů na sto kilometrů. Přiznávám, že jsem ale jel velmi lehkou nohou a na dálnici jsem nedržel obvyklých 145 km/h, ale trochu méně.
2019-07-19
Bondovka nebo Bondka?
James Bond předá v příštím dílu titul 007 černé agentce. Může to být předehra, že v přespříštím dílu už žádný James Bond nebude. A to by mi vadilo.
Nevadí mi černoši. Nevadí mi agentky. Nevadí mi ani, že Bond přijde o titul. Tituly ztrácejí váhu.
Pokud v dalším díle bude černá agentka 007 po boku Bonda nebo proti němu, může to být jen variace na chlastajícího depresivního Bonda ze Skyfallu. Může to rozehrát dobrý děj a já se těším, že rozehraje. Skyfall byl parádní Bondovka.
Pokud ale v přespříštím dílu zmizí šovinistický bílý Bond zcela, zmizím i já jako divák. Nedívám se na Avengers nebo Rychle a zběsile 3 a nebudu se dívat ani na tento další běžný americký kasovní trhák. Protože Bond, který není bílý a šovinista, není ten žánr, na který jsem od malička zvyklý.
Nejsem šovinista a nejsem rasista. Ale od Jamese Bonda očekávám určitý druh zábavy. Má prvky, které se poklesle opakují, a právě proto ho mám rád.
James Bond, agent 007, je jako pizza. Můžete do určité míry měnit ingredience, ale v základu vždycky víte, co od ní čekat. Když ale vezmete z pizzy těsto a nahradíte ho quinoou nebo těstem na quiche, už to není pizza. Je to quiche s přísadami na pizzu. Je to zdravá věc z quinoi, ale není to pizza. Říkejte tomu klidně dál pizza, ale já už to jako pizzu nekoupím. Pizzu mám rád, protože není zdravá a je vždycky stejná. A jestli se mi po letech prežrala? Ne. Není třeba ji měnit. Stačí ji dělat pořád znovu dobře.
Takže čekám, jak to dopadne a zatím nepanikařím. Ale obavy mám...
2019-06-04
120 000
Smekám! Více jak setina lidi v tomhle národě se sešla proti Babišovi na Václavském náměstí. To je hodně. I my u nás doma přispíváme svými miliontinami.
Teď jen jak přesvědčíme těch několik milionů voličů, kteří Andrejovi hodí hlas, i když se jim vykálí na hlavu a zaobalí to do správných hesel a témat.
Jim totiž Facebook zobrazuje jiné věci než nám a poslouchají jinou pravdu než my. A přehlasují nás zase.
Andrej Babiš for president!
2019-05-06
Je Benešová opravdu tak nebezpečná?
Je otázka, jestli Babiš potřebuje ještě zotročovat justici skrze Marii Benešovou. Mám trochu pocit, že lidem jako je Babiš a Zeman vyhovuje spíše knedlo-vepřo-demokracie, kterou tady teď máme, než dělat skutečnou diktaturu.
Knedlo Babiše totiž nechá žít a dokonce ho dobrovolně volí, a nejspíš je ve vepřojustici nepostižitelný, zatímco kdyby přiostřil, měl by problémy - různé bojkoty a tlaky ze zahraničí, možná i silnější odpor zevnitř. Babiš a Zeman totiž perfektně vystihli, co lidi chtějí, a to jim dávají.
2019-04-16
Kámen hoří
Když hoří Notre Dame, maže to jednu ze souřadnic západního světa. Londýn, Řím, Paříž... Notre Dam.
A bude teď zajímavé pozorovat, jestli převáží touha Francouzů postavit tam něco brutálně supermoderního nebo konzervativní hodnoty a obnova původní stavby.
Ať už tak či onak otřásá mnou pomyšlení, že tato katedrála může vůbec shořet. Je to přece kámen, který přežil tolik generací lidí - nemůže tu najednou nebýt. Zaráží mne i že máme všechna ta hasičská superauta, katedrála je hned u řeky, a přesto je těžké ji uhasit.
Jistoty jsou pryč.
Napadá mne i několik vyloženě blbých replik. Třeba, že Číňani nabídnou financovat rekonstrukci, ale budou mít v katedrále rozhodující podíl. Nebo, neplačte Francouzi, můžete se na kopii zajet podívat do Číny.
2019-04-07
Loro
Oni a Sylvio. Jestli je pohled Sorrentina pravdivý, chápu, proč byl Berlusconi u moci tak dlouho. Chápu že italský lid ho musí trochu nenávidět a trochu... milovat.
Možná za to může Toni nebo ta filmová postava, ale Silvio je v podstatě sympatický hajzlík, i když pořád hajzlík. Ve filmu má rozšafné osobní kouzlo, které je iracionální.
Nabízí se paralela k Babišovi, ale Sylvio je jiný než náš premiér. Babiš má kouzlo aparátčíka a lidé milují jeho marketingový obraz domněle racionálně.
Neřekl bych ale, že mi film přirostl k srdci navěky. Oproti Velké nádheře, která byla velká, byla tahle nádhera menší. Sylvio má "jen" dokonalého hlavního hrdinu, nad kterým vás nutí se zamyslet... a vlastně se mi líbí i v detailech. Mluvím o takovém tom celkovému "pelu", který se nad dobrým filmem vznáší. Celé tři hodiny jsem byl zaujatý, ale ne unešený.
Loro je vlastně skvělý dokument, jehož hrdina a předmět zkoumání je perfektně a zábavně podaný v obrazech a metaforách.
A doporučuji určitě i výborný soundtrack od Lele Marticelli.
Ďábel Facebook?
Elisabeth Warrenová a Ted Cruz řinčí zbraněmi, že v příštím volebním období zkusí omezit moc Facebooku a Googlu nad politikou a demokracií.
Tedy jinými slovy říkají, když mne zvolí, budou mít tyto technologické firmy problém. Chce se mi říct: Aby neměli oni problém uspět ve volbách - velký bratr je sleduje.
Jenže vážně - bylo by troufalé od Facebooku a Googlu zkusit výsledek voleb ovlivnit z centrály - pokud by se na to přišlo, mohlo by jim to zlomit váz. K ovlivňování vytváří koleje, ale nechají ho páchat jiné. Sami zůstávají stranou.
Na druhou stranu, kdo ví, jestli Ted a Warren vůbec existují. Co když nám je servíruje velký bratr Facebook? Každý vládce potřebuje nepřítele.
A platí to i opačně. Existuje ovlivňování sociálními médii? Nebo to je pohodlnost nás voličů, že preferujeme čtení nadpisů v newsfeedu, aniž bychom řešili kde je zdroj? A bylo to někdy jinak? Šla někdy masa lidí do hloubky?
Není Facebook spíše volební téma a snaha říct voličům líbivěji, že čtením newsfeedu se budou jen utvrzovat ve své naivitě? Nepotřebují Ted a Warren jen své židy a kontrarevolucionáře?
Ne, na Facebook mi nesahejte. Zkuste se raději ve volbách poprat s mou naivitou.
2019-03-30
Pro samý olej nevidí les
K sobotní snídani si dávám 2 věci, za které bych se měl stydět. Burakové máslo a avokádo.
V rámci oprávněného honu na palmový olej jsem postřehl, že burákové máslo z DM ho obsahuje. Píší ale, že z biologického zemědělství. Co tím myslí? Že je z palem ze Schwarzwaldského lesa?
Pro samý hype se zapomíná se na to, že problém palmového oleje není v tom, jak se vypěstuje, ale v tom, že ho konzumujeme v Evropě po tunách, a že se bohužel pěstuje tam, kde by měly být zelené plíce planety (aspoň částečně) - místo tropických lesů.
Čím víc ho spotřebujem, tím více lesů padne, protože použitelné palmy potřebují místo a to není v lese, ale na poli. A je jedno, zda bio či ne, protože i ty bio se musí nějak těžit...
Jenže ten olej je fajn. Jednou za 14 dní si to máslo rád dám, je moc dobré. A například jedna značka müsli, co s pompou přešla z palmového na řepkový šla podle mne dolů s chutí.
Podobné to ale bylo s kaučukem. Drancovaly se kvůli němu tropické lesy. A pak přišla výroba syntetiky a je to. Máme miliony voňavých sjetých pneumatik na skládkách a tropické lesy se mohou drancovat zase na olej a avokádo.
A problém není jen v poptávce. I vyspělé tropické země drancování podporují. Dává to pracovní místa, výnos z daní atd. Jsme pragmatici jako skupina a DM to nezmění.
2019-02-26
Frkat kvítí
Objevila se řada článků, podle které test nových dieselů ukázal téměř nulové emise oxidů dusíku. Vždy si pak zahalekají "viva spalování" a smrt Bruselu a elektromobilitě.
Má to ale háček. Čistota moderních dieselů je vykoupená složitostí motoru, který se těžko udržuje v potřebné perfektní kondici.
Většina dieselů je kupována do firemních flotil. Údržba ve flotile je sice na oko "předpisová", nicméně výrobci aut mají na první čtyři roky pravidla nastavena měkčeji než na zbytek života, aby se fleetovým manažerům zalíbili. Řidiči se k těmto autům nechovají ukázkově a údržba i ve značkových servisech bývá horší, protože se auto po čtyřech letech pošle dál, a nový majitel už servisu nepůjde po krku.
Ano a zde je jádro pudla - čisté dieselové auto, které po výjezdu z továrny plnilo normu a frkalo květy, pak po konci operáku nezmizí z povrchu země. Jezdí dál a dál, případně zmizí na východ (tak to možná vidí ADAC). A určitě pak nejezdí tiše a čistě na věky. Stane se z něj "lidovka". No a to jsou ty krámy, které na nás pak v Praze čudí a hlomozí (nebo kterými na sebe čudíme).
Na druhou stranu neadoruji ani elektromobilitu. Technická fascinace tu je, to ano. Ale když nám ji předpisy natlačí, nebudu mít čím jezdit. Ta auta jsou jednoduše moc drahá a výměna baterií stojí jako další auto z druhé ruky dnes.
Nezachrání nás ani současné hybridy a jejich bledě modře podsvícené futuristické palubní desky. Jak jezdí starý taxikářský Prius v Mnichově nebo ve Vídni? Baterie je vydrancovaná, takže čistě na benzín a tedy s pekelnou spotřebou. Je to čisté? Není.
Prostě chceme jezdit a ať je to jakkoli, snaha jezdit opravdu čistě nás přivede k tomu, že si zakážeme jezdit, nebo budeme pokrytci a budeme říkat, že jezdíme s nulovými emisemi, ale nebude to pravda.
A já se dobrovolně přiznávám. Můj již druhý francouzský turbodiesel je hlučná bahenní pumpa a hodlám ji provozovat do zhebnutí. Jediné, co pro vás mohu udělat, je, že se snažím jezdit jen, když to potřebuji, ne když chci. Ale tím svět nezachráním. Je to jen jiná forma pokrytectví: vůči sobě.
2019-01-14
Odpočinek ve hvězdách
2019-01-06
Zklamán krásou
Vždycky jsem miloval (mi-lo-val!) instrumentální pasáž Firth of Fifth od Genesis, protože to zní jak soundtrack k závěru Mistra a Markétky nad krajinou. A Tak jsem miloval The Spell z Demons & Wizards od Uriah Heep, protože to je esence začátku 70. let (chorus, klávesy a kytarové sólo jak sinusoida). Teď jsem ale zjistil, že obojí si je nápadně podobné. A Firth of Fifth je o rok mladší.
Slabost ideálu bez názvu
Hodně se mi líbil článek Karla Křivana "Prozápadním hnutím chybí slova i názvy" z 7. 12. Říká to, co dlouhou dobu niterně cítím.
Jsem totiž eurohujer, havlista, sluníčko, levicový liberál, městský intelektuál, dobroser, a tak podobně. Vše to, čím voliči Babiše a Zemana opovrhují a mají pro to výše uvedené hanlivé názvy, které dávají světu docela přesný řád.
Ve skutečnosti jsem idealista, pravičák, a vím, že každý úspěch (a často i neúspěch) se musí "chytře odmakat". Vím, že Evropská unie má své mouchy, ale je dobré v ní být, a že lodě s uprchlíky nemohou naše pohraniční stráže potopit jako nacistickou špionážní bárku za války. Vím, že na složité otázky neexistují vždy jednoduché selsky (či matematicky) logické odpovědi, protože když zabijete dvě mouchy jednou logickou ranou, nebude mít co žrát ještěrka a chcípne. A Havla jsem nikdy neadoroval, doceňuji ho (velmi silně) až se současným prezidentem.
Ale nedovedu tomu všemu dát název nebo to vysvětlit u piva v Bruntálu.
Pán Křivan správně píše, že výzvou dalších voleb bude nikoli voliče Babiše porazit, ale přesvědčit. Najít myšlenku, slova a lídra, aby to chytlo u srdce. Ne jenom negovat Babiše a Zemana - to není konstruktivní a maximálně to baví na Facebooku, ale nepřiměje to nikoho nakoupit jiný názor, a pak vhodit jiný lístek do urny.
Drahoš leaderem nebyl. Byl to "Nezeman" - koktavý vzdělaný gentleman idealista. Leader mas musí být trochu šašek, trochu drzoun, trochu ranař.
Jinak si můžeme donekonečna hladit náš ideál a říkat mu "malej".
2019-01-02
Nitky jara
Jin a jang ročních období. Je krásné, jak už od letního slunovratu je ve vrcholném kypění vidět umírání a přechod do zimy, jakkoli je to v kalendáři ještě daleko. A hřeje u srdce, jak jsou do samého začátku zimy vetkány první nitky jara.
Niki letos slavila slunovrat na večírku a já si s kloučky dal sklenku. Pořád mne čeká vynést oheň na horu.